luni, 25 martie 2013

Nu e ilegal să gândești,dar se pare că nimeni nu o face

Bun.Acum că am lămurit din titlu,oamenii sunt cretini.Am început cu concluzi,știu,șmecher.Dar de ce oamenii sunt cretini?Bineînțeles,e o întrebare retorică.Nimeni nu-i va găsi răspuns.Suntem doar programați biologic să facem asta.Dar pot demonstra ceea ce mă face să cred că oamenii sunt idioți.(cu liniuțe)
-Religia:O problemă care datează de secole,religia,după cum știți(sper),e cea mai mare formă de îndoctrinare posibilă și imposibilă pe care i-o poți aplica cuiva.Crezând în ceva,automat îți pierzi demnitatea și simțul rațiunii.Sunt ateu.Am încetat de pe la 13 ani să mai cred în ”dumnezeu”.Religia e o formă de sclavie.Dar înțeleg,pentru cei cu minți limitate,ăsta reprezintă tot universul lor,singurul motiv care îi oprește sa nu facă crime sau violuri-nu e ca și cum nu ar fi destule-.Noi trăim într-o lume minunată,în care pacea și armonia domnesc,toți mergem la biserică,preoții nu cer deloc bani pentru construirea catedralelor(nu contează că mai există biserici și la 20 m distanță),rata criminalității nu există,la fel și cancerul,iar toate astea i le datorăm iubitului nostru Dumnezeu.Muriți bă!Niciodată nu se va întâmpla,dar..să trecem peste
-Școala a.k.a. Distrugătoarea de Neuroni.Numai un idiot își concentrează viața în jurul studiilor,fără să se mai uite în jur.Da.da.Fraierii vor crede că eu nu am școală,sau că am situație proastă..Nu.nu e așa.Sistemul nostru de învățământ e făcut astfel încât să ne tocim creierele,mai ales cel liceal.Un om trebuie să-și atingă apogeul la facultate,nu la liceu.Atunci arăți ce poți și cât poți.Dar noi mergem pe principiul :”Mori acum ca mai târziu să nu întâmpini probleme”.Învăț toate căcaturile posibile și nefolositoare,mai ales la mate.Matematica e frumoasă,dar să o învețe cine vrea să facă o carieră din asta.Eu nu vreau carieră,deci,ca atare,nu ar trebui să învăț atâta matematică.Simplu,nu?
-Societatea:Un capitol ceva mai complex,îl voi continua altă dată.Acum mi-e somn.

marți, 12 martie 2013

Nu știu titlul

Pentru că tot am fost eu lovită zilele astea de boală,fapt pentru care am stat prea mult singură și izolată,am început să mă gândesc..la chestii.Chestii pe care le voi continua mai încolo,pentru că acum vreau să scriu despre altceva.
Sunt singura persoană care vede că ”cocalarii” și ”pițipoancele” nu mai reprezintă de mult ultimele scursuri ale acestori vremuri.Să fim serioși acum.Vremea manelelor a trecut.O mai țin în viață puținii care-și mai fac veacul prin scări de blocuri,stații,pe care odinioară-i vedeam cu tricouri strâmte roz,jeansi de 38,ochelari de soare purtați ”jmeker”(mi-e lene să mai dau alte exemple,gândiți singuri).Nu.Acum a apărut o nouă subspecie(sau cel puțin a luat amploare),niște nulități care au impresia că dacă se revoltă împotriva ”cocalarilor și pițipoancelor”,cu fraze în care fiecare substantiv e însoțit de 3-4 adjective,sunt inteligenți și culți,cu un spirit de obsevație foarte fin și infailibil.Muriți bă!Nu sunteți cu nimic mai importanți dacă faceți asta.Genul de oameni retarzi,futuți de viață,care cred că ce fac ei e important și că defapt sunt printre puținii care au observat anumite lucruri.Să ne referim la un ”preten” de-al meu de pe facebook.Nu-i din oraș cu mine,nu-l cunosc în realitate,nu știu de când îl am în listă.Am dat share la statusul unei pagini referitor la niște căcaturi de comentarii legate de meciul dintre steaua și chelsea(cred că așa se scrie).După ce mi-am împărțit opinia cu toți ”prietenii” mei de pe fb,a apărut un comentariu de la acest personaj,de mai sus.Era ceva de genul ”stupid fotbal is stupid”.Eu:”Ah.oke” -vedeți,nu i-am vorbit urât tipului,deși m-a enervat-.După ceva timp,a început cu filozofia :”Să fim sinceri,fotbalul este supraevaluat,blah,blah,blah..Salariile fotbaliștilor sunt plătite tot de la stat(sau cel puțin asta cred că a zis),și alte chestii idioate.Apoi a postat el o melodie,de la Disturbed parcă,ca să arate ce mișto și superior e el în comparație cu alții.Eu,ca să-i arăt indignarea,i-am arătat apoi ”Dope-Die,motherfucker,die”.Dar,săracul băiat,nu s-a prin că-l iau in râs.Și a început să comenteze că el ascultă piese bune,și amintea de la fiecare trupă câte-un nume de album(pe care-l scria prescurtat) sau câte-un nume de artist,și se lăuda el că are 2 albume Bullet For My Valentine,My Chemical Romance și Three Days Grace.Faza că are el albume am văzut-o și prin alte comentarii la forografii,deci nu  sunt singura ”victimă”.Trist.Niște labe de oameni,fără un anume scop în viață,nu că eu aș avea,dar nu fac din asta ceva demn de comentat.*continui când îmi revine cheful*