miercuri, 27 noiembrie 2013
Iarnâ
Uau vine iarna,uau vin sarbatorile..Am constatat socata atunci cand am intrat in carrefour sa-mi iau pufuleti si mi-au urlat in fata culorile betelei de brad si globuletele sclipicioase,prost aranjate pe rafturi.Nu-s asa idioata incat sa urasc craciunul,e totusi o sarbatoare destul de misto,pentru ca ne da vacanta.Urasc doar toti stupizii care sa bucura de prima ninsoare (de parca nu ar ninge in fiecare an) si care posteaza peste tot imagini cu brazi si alte chestii ktichoase.Bradul meu artificial a fost daramat in repetate randuri de o prietena prea beata de-a mea deci am impresia ca totul va arata si mai aiurea cu banda adeziva,pentru ca mi-e lene sa-mi iau alt brad..Cea mai tulburatoare e trecerea asta de la toamna la iarna.Gerul e oribil iar strazile arata sinistru.De ce strazile?pentru ca nu pot evita.Pentru ca tot ce vad in jur e alb si negru.Pentru ca vantul bate ingrozitor iar obrajii mei si nasul devin rosii (FMM de piele alba si sensibila)Pentru ca in timp ce scriam ultima propozitie am uitat-o pe cea pe care as fi vrut sa o spun.Mi-as face o analiza amanuntita a ceea ce simt acum dar eu stiu bine ca nu simt nimic si cam asta e problema.E prea frig ca sa simt ceva.E naspa.E naspa pentru ca fix acum nu iti vine sa stai singur dar nici cu "prietenii".Pentru ca uneori te simti apasat de atata singuratate si realizezi ca totusi e cea mai convenabila situatie.Pentru ca te simti coplesit de toti si apoi iti faci reprosuri si regreti ca ai refuzat compania cuiva.Vreau sa vad zapada numai ca sa ies sa ma plimb.In momentul asta as vrea sa vad doar campuri inzapezite infinite.E prea frustrant.Mi-as aprinde o tigara in momentul asta dar o sa raman fara aer,fiindca si respiratul a devenit mult prea obositor.De fapt,cred ca in momentul asta as vrea sa-mi crap capul numai sa nu mai gandesc.A mai trecut un an,un an in care am supravietuit.La inceput am avut impresia ca sunt doar toane de adolescent,dar stiu sigur ca nu vreau nimic,poate doar sa dorm si sa ma trezesc prin martie,pe la ziua mea.Timpul oricum distruge totul,chiar daca uneori pare ca ne ajuta...
miercuri, 13 noiembrie 2013
Un titlu
Mi-am amintit ca am un blog si ceva de scris pe aici wow.Acum 2 ani cand mi l-am facut parea o idee misto.Mi se parea ceva unic si diferit.Aceeasi idee o aveam si un an,cand m-am reapucat de el,aceeasi idee si acum 3 luni cand m-am decis sa o fac din nou.Asta pentru ca am un nume misto care se potrivea cu prima viziunea a mea despre activitatea mea de aici.Acum nu mai sunt asa sigura.Cred ca n-am fost niciodata sigura.Siguranta vine de la stabilitate iar modul de a ma purta de atunci a inceput sa mi se para si mie jalnic.Am fost heitar inainte sa fie misto iar acum m-am plictisit.Ajung sa dau dreptate unora si sa incetez cu unele amabilitati.Oamenii is cretini iar daca incerci sa le demonstrezi asta tot tu esti luat de prost.Mereu am stiut asta,dar am uitat pentru cateva fragmente de conversatie.Au fost momente cand am incercat sa impresionez,dar nu pe altii,pe mine.Spunandu-ti in mod repetat anumite chestii ajungi sa le crezi..Cred ca se numeste copilarie.Spre deosebire de vremea cand stateam eu pe TPU la sectiunea "Religie" oamenii s-au schimbat.Acum nu mai sunt crestinopatii cei care ataca,ci ateii de internet.Aia care au dat de pagini gen "Dumnezeu" sau "Resurse pentru ateism" si gata,predica in toate partile ca "religia e indoctrinare".Ba mai nou,acuza crestinii..Unii mai stupizi ca altii.Parca ateul statea de o parte si se uita cum crestinii se omoara intre ei.Urasc religia asta noua.De ce ai vrea sa dispara?Pana la urma religia e din istorie.Unde am ajunge cu atatia ipocriti?Oricum niciun ateu infocat nu cred ca e nici citit,nici emancipat cum trebuie.Asta ti-o formezi de mic,nu la 16 ani cand 12 din 24h ti le petreci pe facebook.Nu esti dator nimanui sa explici ca religia e o tampenie,atata timp cat nu te afecteaza.Libertatea ta se termina unde incepe libertatea celuilalt si asta fara ofensa.Alta chestie care deja imi fute nervii e prostia asta cu metal-ul..Nu e un stil de viata in pana mea,e muzica si atat.Nu mananci ca un rocker,nu te speli ca un rocker,nu te futi ca un rockeri,cel mult faci asta ascultand respectivul gen.Nu exista rockeri adevarati si poseri,exista doar oameni care asculta mai mult sau mai putin.Cei care iau asta mult prea in serios si simt nevoia sa fie inconjurati de "oamenii ca ei" nu merita sa respire.Nu-ti place ceva pentru ca "te reprezinta",n-ai nevoie sa fii reprezentat de ceva anume.Iti place pentru ca e misto,nu-ti place pentru ca e naspa,si totul e din punctul tau de vedere.Nu trebuie sa te lauzi sau sa bagi cuiva pe gat asta,nu-i pasa nimanui.Mi-e rusine ca sunt bagata in aceeasi categorie cu majoritatea oamenilor care hiperbolizeaza prea tare niste simple trasaturi.Nu ai nevoie de un anumit gen de muzica pentru a te comporta intr-un fel.Tot tampit ramai iar mai devreme sau mai tarziu se observa.Ascult metal/rock pentru ca-mi place,atata tot.Iar sentimentele,tu om stupid ce esti,sunt ale compozitorului.Tu n-ai de unde sa stii la ce s-a gandit cand a compus piesa.Am scris deja prea mult si probabil mai mult de 5 cititori nu o sa am.Am scris cat mai putin academic pentru ca nu vreau apoi sa mi se spuna ca "ma dau despteapta"...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)