miercuri, 27 noiembrie 2013
Iarnâ
Uau vine iarna,uau vin sarbatorile..Am constatat socata atunci cand am intrat in carrefour sa-mi iau pufuleti si mi-au urlat in fata culorile betelei de brad si globuletele sclipicioase,prost aranjate pe rafturi.Nu-s asa idioata incat sa urasc craciunul,e totusi o sarbatoare destul de misto,pentru ca ne da vacanta.Urasc doar toti stupizii care sa bucura de prima ninsoare (de parca nu ar ninge in fiecare an) si care posteaza peste tot imagini cu brazi si alte chestii ktichoase.Bradul meu artificial a fost daramat in repetate randuri de o prietena prea beata de-a mea deci am impresia ca totul va arata si mai aiurea cu banda adeziva,pentru ca mi-e lene sa-mi iau alt brad..Cea mai tulburatoare e trecerea asta de la toamna la iarna.Gerul e oribil iar strazile arata sinistru.De ce strazile?pentru ca nu pot evita.Pentru ca tot ce vad in jur e alb si negru.Pentru ca vantul bate ingrozitor iar obrajii mei si nasul devin rosii (FMM de piele alba si sensibila)Pentru ca in timp ce scriam ultima propozitie am uitat-o pe cea pe care as fi vrut sa o spun.Mi-as face o analiza amanuntita a ceea ce simt acum dar eu stiu bine ca nu simt nimic si cam asta e problema.E prea frig ca sa simt ceva.E naspa.E naspa pentru ca fix acum nu iti vine sa stai singur dar nici cu "prietenii".Pentru ca uneori te simti apasat de atata singuratate si realizezi ca totusi e cea mai convenabila situatie.Pentru ca te simti coplesit de toti si apoi iti faci reprosuri si regreti ca ai refuzat compania cuiva.Vreau sa vad zapada numai ca sa ies sa ma plimb.In momentul asta as vrea sa vad doar campuri inzapezite infinite.E prea frustrant.Mi-as aprinde o tigara in momentul asta dar o sa raman fara aer,fiindca si respiratul a devenit mult prea obositor.De fapt,cred ca in momentul asta as vrea sa-mi crap capul numai sa nu mai gandesc.A mai trecut un an,un an in care am supravietuit.La inceput am avut impresia ca sunt doar toane de adolescent,dar stiu sigur ca nu vreau nimic,poate doar sa dorm si sa ma trezesc prin martie,pe la ziua mea.Timpul oricum distruge totul,chiar daca uneori pare ca ne ajuta...
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu